Opublikowany przez: Mela134
Autor zdjęcia/źródło: freepik @ taksomolika
W dużej liczbie przypadków nadmierna potliwość u dziecka wynika z niedojrzałości układu termoregulacyjnego. Gdy przyczyny są inne, pocenie jest oznaką choroby.
Często przedszkolak ma wiecznie mokre nogi i zaniepokojeni rodzice idą z nim do lekarza. Jednak nie ma się czego obawiać. Pot się wydziela, aby zachować prawidłową temperaturę ciała, a ponieważ na podeszwie znajdują się liczne gruczoły potowe, tam znajduje on swoje ujście.
Dziecko poci się w sytuacji, gdy jest przegrzane, lub porusza się intensywnie (biega czy skacze). Także gdy je nieodpowiednio do temperatury ubrane lub ma na sobie ubranie ze sztucznej tkaniny. Dziecko może się również pocić, gdy jest zestresowane.
Gdy temperatura nie przekracza 24 st. C., a dziecko ubrane jest w bawełniane ubrania, nadmierne pocenie jest sygnałem, aby pójść z dzieckiem do lekarza.
W przypadku krzywicy czyli niedoboru witaminy D3 niemowlaki pocą się mocno zazwyczaj na główce i karku głównie podczas jedzenia i w czasie snu.
Mukowiscydoza powoduje pocenie. Pot jest, obfity i słony, a nawet można zaobserwować na skórze dziecka obecność kryształków soli.
Przy zaburzeniach hormonalnych, w których często bywa naruszenie równowagi termicznej organizmu i nadmierne wydzielanie potu.
Przy przewlekłej chorobie nerek, kiedy dochodzi do zaburzeń równowagi gospodarki wodnej w organizmie.
Przy cukrzycy. Kiedy w organizmie dziecka brakuje insuliny i występuje problem w przetwarzaniu białek, węglowodanów i tłuszczów na energię. Proste codzienne czynności męczą dziecko do tego stopnia, że poci się przy ich wykonywaniu.
Otyłość powoduje nadmierne pocenie. Związane jest to ze zwiększonym wysiłkiem jaki dziecko musi wkładać w wykonanie każdego ruchu.
Przy grzybicy, nadmiernej potliwości np. stóp, towarzyszy nieprzyjemny zapach. Skóra na stopach zmienia się, staje się chropowata, zaczyna się łuszczyć, stopy zaczynają swędzieć.
Jeśli nie wiąże się ona z nadmierną aktywnością fizyczną, przegrzewaniem, stresem, lękiem, itp., a towarzyszą jej dodatkowe, niepokojące objawy, to może być objaw choroby i należy skonsultować się z lekarzem. Trzeba mieć bowiem na uwadze to, że wzmożona potliwość może być objawem poważnych chorób, wymagających niezwłocznej diagnostyki i wdrożenia leczenia.
Jeżeli nadmierna potliwość nie ma związku ze stanem chorobowym rodzice powinni:
Ubierać dziecko adekwatnie do temperatury otoczenia, zakładać mu przewiewną odzież i buty wykonane z naturalnych materiałów.
Myć codzienne dziecko i stosować antyperspiranty - najlepiej tych aptecznych oraz stosować spraye i pudry ograniczające potliwość stóp.
Wyeliminować z diety dziecka pikantne przyprawy i herbaty.
W rzadkich przypadkach nadmierna potliwość może być leczona za pomocą leków antycholinergicznych lub przez chirurgiczne usunięcie gruczołów potowych. Również stosuje się wstrzyknięcie toksyny botulinowej powodującej miejscowe ograniczenie wydzielania potu.
ZOBACZ RÓWNIEŻ:
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Stokrotka 2017.01.31 11:11
Spotkałam się z czymś takim. Lekarz zalecił podawanie witaminki D3 i było lepiej.
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.